TASMA BENDEN!

Köşe Yazıları için Profil Fotoğrafı

TASMA (SAPAN) BENDEN!

Devletim istesin, milletim destek versin, şartlar da öyle gerektirsin, şayet Gazze’deki çocuklara kol kanat germek, füzeye karşı sapan taşıyla insanlık mevziisine girmek için yola revan olmazsam namerdim.” (25 Ekim 2023 Çarşamba)

Üstteki tümceyi sosyal medyada okuyunca ‘inanamadım’ demeyeceğim ama ‘Aklıselim bir insan böylesi bir sözü söylemez!’ dedim. Söylemiş.

Artık şaşırma duygumuzu yitirdik. Aynı kişi daha önce, o zamanın ve şimdinin de yöneticisi kişiye yönelik; “Eğer evinin önünde öğrenci andını okutmazsam namerdim!” demişti.

Daha çok ama çok çok ‘şeyler’ de söylemişti. Hiçbirisini ama hiç hiç birisini yapamadı! Dahası, o kişi, aynı kişiyi ‘ulu-emre uyar gibi’ kayıtsız koşulsuz desteklemeyi görev bildi!

Madem öyle, madem füzelere karşı savaşmak istiyor; gazası mübarek olsun! Girişteki tümceyi söyleyen kişiye İsrail füzelerine karşı savaşacağı silahı temin etmek de bize düşer! İlgili kişi talepte bulunursa, mülkiyeti ve yapımı tarafıma ait olan fotoğrafını gördüğünüz yandaki sapanı ona bağışlamaya hazırım! Para falan da istemiyorum! Alenen ilan ederim!

 

‘HAMASET’ DEDİYSEK, ‘HAMAS-ET’ DEMEDİK!

HAMAS, bir terör örgütü değil, topraklarını ve vatandaşlarını koruma mücadelesi veren bir kurtuluş ve mücahitler grubudur.” (25 Ekim 2023 Çarşamba)

Tam da bu tümcenin dillendirildiği saatlerde, HİZBULLAH adlı dinci terör odağı açıklama yaptı; “Bütün savaşçılarımız ve birliklerimizle HAMAS’ın yanındayız. Güçlerimizi HAMAS’ın emrine aktarıyoruz!

Bu iki tümceyi alt alta yazdığım zaman, yüzüncü yılını kutlayan ve “Laik, demokratik ve hukuk” devleti olan Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olarak susup sineye çekmemin olanağı yok!

Daha garip olanı, üstteki tümceyi kuran kişi, Yahudi Cesaret Madalyası almış olup henüz bu madalyanın alınış nedeni ve iade edilip edilmediği bilgimiz içinde değildir.

Siyaset için hamaset, indinizde geçer akçe olabilir ama devlet yönetmek toplumsal sorumluluk gerektirir! Hamaset dediysek, HAMAS-ET demedik! O kadar da değil yani!

Yarın bir başka ‘dünya lideri’ çıkıp; “HAMAS, bir terör örgütü değil, topraklarını ve vatandaşlarını koruma mücadelesi veren bir kurtuluş ve mücahitler grubudur” tümcesindeki, HAMAS yerine PKK koyup söylerse o kişiye ne yanıt vereceksiniz?

 

CUMHURİYET SORULARI!

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yılını kutluyoruz. % 99’unun Müslüman olduğu iddia edilen 85 Milyon için kurduğum; “Bu ülkede 85 Milyon tür Müslümanlık var ve asla biri diğerine uymuyor!” tümcesinin bir benzerini yinelemek isterim.

En okumamışından en okumuşuna, en sağcısından en solcusuna ve en gencinden en yaşlısına ne kadar insan varsa tümüne “Senin için cumhuriyet nedir?” sorusunu sorsak, alacağımız hiçbir yanıt asla birbiriyle örtüşmeyecektir!

Eğitim, hukuk, güvenlik, barınma, ekonomi, özgürlükler, insan hakları, doğanın ve topraklarımızın korunması, barış, sağlık, modern yaşam gibi hepimizi doğrudan ilgilendiren konularda aynı görüşte olduğu varsayılan üç kişinin bile aynı şeyi algılamadığı düşünülürse, kutladığımız cumhuriyetin kimin için ne anlam taşıdığını da bilemeyiz!

O halde soruyu soralım; “Kaz Dağlarında altın arayan Kanadalı firmaya izin veren devlet yöneticisiyle benim cumhuriyetim aynı cumhuriyet mi?”

(Not: Kanada devleti, kendi sınırları içinde böyle bir şeye izin vermediği gibi, doğanın korunması konusunda dünyaya örnek olacak birçok çalışmanın da öncüsüdür!)

 

KISA YAZI!

Biliyorum zamanınız sizin için çok önemli ve vaaza dönüşen uzun yazıları okumaya direnciniz yok. O halde yazar haddini bilmeli ve susmalı. Bu haftalık bu kadar! Okuduğunuz için teşekkür ederim. Gözünüze ve bilincinize sağlık!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *