TAHRİP OLAN DOĞAMIZA MI, GİDEN PARAMIZA MI YANALIM?

Köşe Yazıları için Profil Fotoğrafı

‘MAYOR OF CHAYCHUMA’ SES VER; TAHRİP OLAN DOĞAMIZA MI, GİDEN PARAMIZA MI YANALIM?

Yer; Çay MahallesiSıracevizler Mevkii.

Yolu yapan; CHP’li Çaycuma Belediyesi.

Yolun durumu; Kullanılamaz. Yani; İptal!

Gerekçe; Güzergâhın iki yerinde iki büyük heyelan!

HASTANE YOLU İPTAL!

Anlaşılan o ki ilgili şahıs yönetimindeki Çaycuma Belediyesi, şehrin bu bölgesinden, yine kendilerince inşa edilen Kent Asansörüne koşut olarak, Çaycuma Devlet Hastanesine araç ve yaya yoluyla ulaşım sağlamak istemiş.

Sıracevizler Mevkiinden dağa yukarı en az % 40 meyille çıkış verilmiş. Yani normal şartlarda bir arabanın normal devirle o yokuşu tırmanması çok da kolay değil. Hakeza, yürüyerek yokuşu tırmanan orta yaşlı bir insanın soluk soluğa kalmadan tırmanması olanaksız!

Konuya ilişkin paylaşımdaki görsellerde de gördüğünüz gibi, yolun Sıracevizler çıkışıyla, Devlet Hastanesi inişindeki bölümler beton küvetlerle kapatılmış. Yani bu yol şu an kullanım dışı! İptal! Yolun orta bölümde; dağ yola aşağı, devamında da yol aşağı dağa doğru inmiş durumda!

 

Ağaçlar kesildi, toprak kürelendi, bitki örtüsü yok edildi!

Bu yol yapılırken tamamen ormanlık olan güzergâhtaki bütün ağaçlar kesilip, kepçelerle yol açıldı. Yani yüzlerce ağaç ve diğer bitki örtüsü yok edildi. Binlerce ton toprak kepçelerle kazındı. Dağın yamacı deyim yerindeyse göğsünden yarıldı. İki aracın yan yana geçemeyeceği genişlikte kilitli parke ve bordür döşendi.

Yolun vasfıyla ilgili ne diyeceğini bilemiyor insan. Yaya yolu deseniz, yaya için oldukça geniş. Araba yolu deseniz iki araç yan yana geçemiyor. Tek yön deseniz, bu, hastaneye giderken kullandığınız yolu dönüşte kullanamayacaksınız demektir.

Kullanım ve yapım amacı her neyse ne, bu çok da önemli değil. Yüzlerce ağacın ve binlerce ton toprağın yok edildiği alanla ilgili jeolojik araştırma ve ölçümlerin yapılmadığı açıkça ortada. Yapılmış olsaydı, hiçbir jeolog o alandan yol yapımına izin vermezdi. Çünkü dağın Çay Mahallesine bakan yüzü boydan boya heyelan alanı ve bölgenin beş altı yerinde kayma var!

Hal böyleyken, aynı zamanda Yüksek Mühendis olan Çaycuma Belediye Başkanı ve içinde türlü çeşit meslekten kişi olan Belediye Meclisi üyeleri, buradan bu yolun yapılmasına nasıl ve neden el kaldırdı?

 

Onarım mümkün değil!

Bu yolun üst ve alt yanında halen süren heyelanı önlemek teknik olarak mümkün değil! Kayan toprağı kaldırsanız yenisi kayacak! Yolun kayan kısmına dolgu yapsanız baskı artacak ve bu kez daha geniş bir alan çökecek! Özet olarak; doğa katledildi, miktarını bizim bilmediğimiz rakamlarda para heba edildi! O paralar türlü çeşit yollarla bizden alınan paralar! Yani bizim paramız! Ve o yol hiçbir zaman kullanılamayacak!

Geceleri hayal kurup gündüz emir vererek yapılan belediyecilik!

Sorular bitmedi! Bu yolun iki yüz metre kadar aşağısında Kent Asansörü var! Geçen yağan yağmurda bölgenin toprağı kademeli olarak aşağı kaydı ve asansör boşluğunu doldurdu. Suyu ve çamuru boşaltmak günler sürdü! Aynı toprak kayması ray altındaki beton blokları kapattı.

Hastane bağlantı yolu alanında olduğu gibi asansörün bulunduğu alan da tam bir heyelan sahası! Yarın asansör binasının ya da ray altı beton blokların aşağı kaymayacağını kim garanti edebilir?

Ayrıca, bu asansöre alan açmak için dağın bu bölümü baştan aşağı talan edilmişti! Ağaçlar kesilmiş, tonlarca toprak ve diğer bitki örtüsü yok edilmişti!

Gece hayal kurup sabah emir vererek yapılan belediyeciliğin sonuçları bunlar!

Belediyeciliğin görev alanı hizmet sektörüdür. Yatırım, merkezi idarenin işidir. Elbette belediyeler kimi yatırımlar da yapar ama bu asla hizmet sektörünün önüne geçmez. Geçerse de “Hayallerim, aşkım ve sen!” filmi gibi olur!

Ak saçlı hayranınızın size hep yazdığı gibi, “HayallerStoklom’, gerçekler Chaychuma!”

Bizi izlemeyi sürdürün!

Bizim Çizgi İnternet Sitesi olarak, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimine kadar, “Ben Yaptım Oldu Belediyeciliği”nin neleri yapıp neleri es geçtiğini göstermeyi sürdüreceğiz. İçinde yaşadığımız şehre ilişkin kamusal görevimizi yapmayı bir görev biliyoruz!

(13 Şubat 2024 tarihli “Sevdalınız nektüp yazmış” başlıklı yazımın son bölümü aşağıdaki gibiydi! Hatırlatıyor ve yineliyorum!)

“Başta CHP üyesi ve seveni seçmenler olmak üzere, bütün Çaycumalılara seslenmek istiyorum. Değerli dostlar, var olan Belediye Başkanı 31 Mart Yerel Seçimlerinde yapılacak seçimi kazanırsa yalnızca o kazanmış olacak. CHP ve Çaycuma kaybedecek.

Yok, var olan belediye başkanı seçimi kaybederse, kaybeden kendisi olurken kazanan Çaycuma ve CHP olacak. Üzgünüm ama tabloda gördüğüm bu!

31 Mart’a kadar, neden böyle düşündüğümü, neden bu seçimin zor bir seçim olduğunu örnekleri, delilleri ve belgeleriyle anlatacağım. Bizim Çizgi İnternet Sitesini izlemeyi sürdürün.

Gök kubbe altında bilinmedik hiçbir şey kalmayacak. Bütün bunlara karşın seçmen olarak gidip aynı hatayı yaparsanız, kimse AKP’ye ha-bire oy veren seçmeni suçlamasın! Aynileşmek ve aynılaşmak budur çünkü!”

KOĞUUUŞ KALK!

Araplar, Türklere “Mevali” der ve aşağılar! Hani kendileri bir ‘halt’ olsa da birilerini aşağılasa neyse! Arap kibri ve kontrolsüz gücü böyle bir şey işte!

Adam, “Mayor of Manga” listesi hazırlamış. Listeye girenlere de “Görev Belgesi” imzalatmış!

1-Sabah kalk borusu çalınca ayakta olacaksın!

2-Elini yüzünü yıkayıp, ağzını çalkalayacaksın!

3-İçtima için ana binanın önünde hazır olacaksın!

4-Manga Çavuşunun emirlerine kayıtsız, koşulsuz itaat edeceksin!

5-Çavuş, “Evet!” derse sağ kolunu havaya kaldıracak, “Hayır!” derse önüne bakacaksın!

6-Hapşırmayacaksın, öksürmeyeceksin, yellenmeyeceksin, “Yat!” deyince yatacak, “Kalk!” deyince kalkacak, tüylerin yolunurken “Gıyk!” demeyeceksin!

“Şaka mı bu?” diye sormayın. Üstteki maddeleri ben yazdım ama sevdalınızın listeye gireceklere imzalattığı görev belgesinin maddeleri daha ağır

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *