HİNT KUMAŞI!

Köşe Yazıları için Profil Fotoğrafı

HİNT KUMAŞI!

2024 Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde CHP’den “Aday Adayı” olacaklardan alınacak başvuru ücretiyle ilgili, Cumhuriyet Gazetesindeki 21 Kasım 2023 tarihli haberin son bölümü şöyle; “Nüfusu 15-50 bin olan il, ilçe ve belde belediye başkanlığı için 10.000.-TL ödenecek.

Saltukova’nın CHP’li Belediye Başkanı gerekli ücreti yatırarak aday adayı dilekçesini verdi.

Perşembe’nin CHP’li Belediye Başkanı gerekli ücreti yatırarak aday adayı dilekçesini verdi.

Filyos, Karapınar Belediye başkan aday adayları gerekli ücreti yatırarak dilekçesini verdi.

Başvuru yapanların dilekçe verme haberleri görüntülü olarak basında yer alıp sosyal medyada paylaşıldı.

Çaycuma Belediye Başkanlığı için yapılan bir başvuru yok!

Bunun ne anlama geldiğini deneyimli bir CHP üyesi arkadaşa sordum. Arkadaşın verdiği yanıtı burada paylaşırsam ya söylediklerini tahrif etmem gerekecek ya da hukuksal durum oluşacak. Kimi kez susmak, konuşmaktan daha evladır! Susuyorum.

Şimdi, bir seçmen olarak sesli düşünüyorum;

Aday değilim!” cümlesi söylenmedi! Biz adaylık ikrarını fısıltı gazetesinden işitiyoruz!

Bu durumda vaziyet şu;

1-Ya, iki dönem seçilmiş olduğu partiye aday adayı başvurusu yapmaya bile tenezzül etmiyor!

2-Ya başvuru için parti hesabına yatırılacak üç beş kuruşu bile çok görüyor!

4-Ya da söylentiler doğruysa; “Allah aşkına, gel adayımız ol!” türünden bir telefon bekliyor!

Vay be! En kısa zamanda doğu kumaşları satılan mağazaya gidip Hint kumaşının metre fiyatını öğreneceğim! Öyle ya sandığa ‘gidersek’ aklımızda olsun! Pardon, yanlış anlamayın; “gideceğim” demedim; “gidersek” dedim.

 

MASUMİYETİNİZ KİRLİLİĞİNİZDİR!

Sinema sanatını çok yakından izlediğimi söyleyemem. Bu konuda örneğin sevgili Anıl Ergin bana havada karada beş çeker! Anıl’ın çeşitli kuramsal nedenlerle Nuri Bilge Ceylan sinemasını çok olumlamadığını biliyorum. Her ikimizi de geride bırakacak durum, Nuri Bilge Ceylan’ın dünya sineması için oldukça önemli birisi olduğudur. En son İtalya’dan ödülle döndü ve oyuncu Merve Dizdar doruğa tırmandı.

Herkes eninde sonunda kendini masum görecek bir yol bulur!” saptaması Nuri Bilge Ceylan’a ait. Kendisiyle yapılan söyleşinin bir yerinde kullandığı bu tümce çok uzun zamandır dilime doladığım birkaç ağır eleştiri saptamasından birisidir.

Nuri kardeşim, ağzına, diline, yüreğine sağlık! Çevremde o kadar çok “masum” var ki! Masum görünmek için ne kadar çok emek harcadıklarını gördükçe kusacağım geliyor.

Olmasanız da olur! Masumiyetiniz kirliliğinizdir!”

 

İNSAN ÖLÜRKEN BİLE TOK OLSUN DİYEDİR

“… bir ayrılık / bir yoksulluk / bir ölüm olsun / hayatımız bölünmesin / ayrılık acı / yoksulluk yok olsun / ecelsiz ölünmesin / insan, ölürken bile / tok olsun

Okuduğunuz dizeler, Şair Haydar Eroğlu’nun, Selam Olsun adlı kitabında, Vehbi Bardakçı’ya adadığı Sürekli Türkü adlı şiirin son bölümünden.

Bilmiyorum bu dizeleri okuduktan sonra başka söze gerek var mı? 68 Kuşağından ağabeylerimiz ve devamı olan biz 78 Kuşağının düşünce şiarımızdır; “İnsan, ölürken bile tok olsun!” Hani, Mahzuni Şerif’in söylediği gibi; “Aç insanlar yatar mı?”

Aç ölümler ülkesinden, çalmak için fırsat kollayan muarızlarımıza duyurulur! Eninde sonunda biz kazanacağız ve siz hesap vereceksiniz!

 

ZÜHTÜ

Ordulu THM sanatçısı Ali Rıza Gündoğdu söylüyor; “Samanlıktan kaldıramadım samanı da Zühtü / Sana kandım Zühtü / Şimdi geldi salınmanın zamanı da Zühtü / Sana kandım Zühtü

Türkünün yöresi; Ankara-Çubuk-Karaköy. 16 Haziran 1974 tarihinde Burhan Gökalp-Nida Tüfekçi ikilisi tarafından derlenmiş.

Halkalı Şeker, Dıv dıv, Aman of kuşağının hareketli oyun havalarındandır Zühtü!

Rahmetli ağabeyimin bacanağıyla her karşılaştığımızda şaka yollu takılırdım; “Ben sana yandım Zühtü!”

Zühtü Ağabey de lafı yapıştırırdı; “Sen niye yanıyorsun uşaamız? Bana kızınız yanmış, size ne oluyor?

Kimi kez eskilere doğru uzanmakta yarar var. Recep Kaymak, Ali Rıza Gündoğdu, İzzet Altınmeşe, Bedia Akartürk…

Ne varsa eskilerde var. Şimdinin insanları, o zamanlarda da öyle miydi bilemiyorum ama şimdilerde hepsi türkülerden daha ‘oynak!’ Çöküntü her yerde!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *