HESAPSIZ İŞLER BUMERANGDIR!

mevlut

PTT’ye gidip PTT Kargosu yoluyla gönderilebilecek kitap sayısı uygulamalarında bir değişiklik olup olmadığını sordum. Bir kişinin, bir gün içinde yalnızca bir kitabı indirimli ücretle gönderebileceğini, üç liradan beş liraya çıkan gönderim ücretine de elli kuruş zam yapıldığını söylediler… Üsteledim, dedim ki “Ben kitap tüccarı değil yazarım. Çaycumalıyım ve yeni kitabım çıktı. Bölge dışındaki okuyucuya ancak kargoyla gönderebileceğimi, bana yardımcı olurlarsa memnun olacağımı, hiç değilse aynı gün beş kitap olsun göndermeme yardımcı olmalarını…” falan söyledim. Nafile! Bir kişi, bir günde, bir kitap gönderebilir dediler başka bir şey demediler!

Zaten on kişinin yapacağı işi üç kişiyle kotarmaya çalışan PTT emekçilerinin çektikleri eziyeti bildiğimden ses çıkarmadım. Ancak, bu uygulamanın nedenini de sordum. Kimileri, bu indirimli tarifeyi kötü amaçlarla kullanıp ticari basılı ürünleri, kültürel kitapmış gibi gönderdiklerini, bu nedenle böyle bir karar alındığını söylediler. El insaf! Denetleyin sistemi de engelleyin böylelerini! Hırsızın, dalaverecinin, üçkâğıtçının cezasını hep mi biz çekeceğiz?

PTT özelleştirilmeden önce hizmet amaçlı çalışıyor ve toplumsal bir hizmeti başarıyla yürütüyordu. Özelleştirildi herkes kaybetti! Şimdi kargo şirketleri kaymak yiyor!

Çaycuma’ya ilk atamamız yapıldığında Sümerbank Şubesine gitmiş alışveriş yapmıştık. Bir çift ayakkabı, iki takımlık pijama basması, dört tane mintan ve oğlumun altını bağlamak için kullanacağımız on metreye yakın Amerikan bezi satın almıştık. Bütçemize uygundu ve aldığımız ürünler oldukça kaliteliydi. Şimdi iki çift çorap için dört mağaza geziyoruz!

NK Şiir Evi, köye beş yüz metre uzaklıkta. Elektrik hattı yok. TEK (Türkiye Elektrik Kurumu) hizmet amaçlı bir devlet kuruluşuyken elektrik için gerekli yatırımlar yapılıyor, hizmet amaçlı işlerin enine boyuna bakılmıyordu. Halkın TEK’i, halka hizmet ediyordu!

Özelleştirilen ve adı değiştirilen şimdiki kurumla iki yılı aşkın bir zamandır görüşmeler sürdürmüş olmama karşın bir arpa boyu yol alamadım. Baktım bunların bize elektrik falan vereceği yok, çareyi solar enerjide buldum. Şimdi solar enerji (Güneş aydınlığından elektrik üretme sistemi) araç gereçlerini satın alıyorum. Bir iki hafta içinde elektrik sorunumu çözeceğim ama bu bana hem çok pahalıya patlayacak hem de yüksek elektrik gereken araçları kullanamayacağım.

Örnekleri çoğaltmak mümkün! Kâğıt Fabrikaları peşkeş düzeyinde özelleştirilmemiş olsaydı, Koralının basım ücreti daha az olacaktı! TEK özelleştirilmemiş olsaydı Şiir Evine elektrik bağlanacaktı. Sümerbank özelleştirilmeseydi kaliteli ürünleri uygun fiyata alabilecektik!

Turgut Özal’la başlayan ve adına özelleştirme dedikleri talan furyası ülkenin tüm dengelerini bozdu! Bugün halk cebine giren parayla ancak karnını doyurabilme savaşımı veriyor!

Ne diyeyim size? İki elim yakanızdadır! Asgari eğitimin bile alamayan bilinçsiz ve duyarsız insanlar eliyle düştük bu durumlara. Şimdi hep birlikte çekiyoruz çileyi!

Hesapsız işler bumerangdır; döner dolanır gelir sizi vurur! Hesapsızlık paçamızdan akıyor!

One comment

  • Saffet Bilir

    25 Mayıs 2021 at 21:47

    Tebrik ediyorum Mevlüt hocam. Kalemine , yüreğine sağlık.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *