GELELİM KURU FASULYENİN ZARARLARINA!

mevlut

GELELİM KURU FASULYENİN ZARARLARINA!

Döndük dolaştık, estik gürledik, ekip diktik, geldik bugüne! Artık saçlar ak mı kara mı görmeye başlayacağız! Hani siz harika işler yapıyor, hakkaniyetli davranıyor, alçak dağları yaratıyordunuz ya onu diyorum! HE-MAN gibi “Güüüç bende artııık!” diye gürlediğiniz günler bir bir azalıyor! Gargamel misiniz, Kurukafa mı? Giyom Tell misiniz, Fatsalı Terzi mi? Göreceğiz!

Başlıktaki gibi yineleyelim; “Gelelim kuru fasulyenin midedeki zararlarına!”

 

İLK VURAN NAZİF KURAN!

İlk gençlik yıllarımızın kahramanlarındandır Nazif Kuran! O, ilk yumruğu vurup devamını getiren ve rakibini nakavt eden amansız bir boks sporcusuydu. O yıllarda başlıktaki tekerlemeyi keyifle kullanırdık; “İlk vuran; Nazif Kuran!”

Siyasette her hamle önemlidir ama ilk hamle hepsinden de önemlidir. Kararlılık ve ataklığı gösterir ilk hamle! Hani bir başka deyişle; “Erken kalkan yol alır!”

Bu anlamda Çaycuma CHP İlçe Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Köktürk’ü kutluyorum! İlk yumruğu vurdu ve birçok şeyi göze alarak yola çıktı! Bu hareketiyle yalnızca bir milletvekili olma iradesini göze almadı; var olduğu düşünülen yerel güç odaklarına karşı ilk bayrağı da açtı! Bu bekleniyor muydu? Birçok kişi beklemiyor olabilir ama ben bu hamleyi bekliyordum! Yanılmadım!

Çaycuma CHP cenahında milletvekili ‘aday adaylığı’ için adı geçen kişileri sıralama zamanı geldi; 1-Şeref Köktürk, 2-Ali İhsan Köktürk, 3-Umut Başoğlu ve 4-Mayor of Chaychuma!

Bu listedeki dört numaranın CHP Genel Başkanından telefon beklediği konuşuluyor! Telefonun gelmesi demek sıralamada 1. ya da 2. sıranın ‘garanti’ olması demek oluyor ki bu olasılık da CHP’nin Zonguldak denkleminin “harakiri”yle karşı karşıya olduğu anlamına geliyor!

Bekleyip göreceğiz; bakalım o telefon gelecek mi? Ben, o telefonun gelmemesi için elimden gelen her şeyi yapacağım! Ve bu tavrım yeni değil! Ağustos güneşinde bana yaşatılan kış ayazının bir tezahürü elbette olacaktır! Bugün, yarın ve sonrası! Soluk alıp verdiğim sürece bu takip sürecek!

CHP Genel Merkezi, Zonguldak İl Merkezi ve doğal olarak Çaycuma İlçe Merkeziyle ayrıntılı iletişimim düzenli olarak sürüyor. Yazdığım her satırın, kamusal alanda ağzımdan çıkan her bir sözün arka planının ‘bilgi’ eksenli olduğunu, ‘tevatür’ içerikli tümceleri kurmayacağımı muarızlarım başta olmak üzere herkes bilir!

Değerli dostum Şeref Köktürk’ün aday adaylığına hem sevindim, hem üzüldüm. Üzüldüm, çünkü o benim potansiyel belediye başkanı adayımdı! Sevindim, çocukluğundan beri CHP için emek harcamış bir Şeref Köktürk olarak, milletvekili olmayı en çok hak edenlerden birisidir ve yakışır! Şeref Beye başarılar diliyorum. Listeler kesinleşinceye kadar bekleyeceğiz. Sonrasını sonra konuşacağız!

(Not: Bu yazıyı yazdığım saate kadar Umut Başoğlu ve A.İ. Köktürk’ün aday adayı olduğuna ilişkin bir açıklamaları olmadı! Benim değerlendirmem ağırlıklı beklenti şeklinde!)

 

YOL KATKI PAYI GARABETİNDE BEKLENEN SON!

Hem Çaycuma Belediye Meclisi Üyeleri, hem onlara parmak kaldırtan etkin irade, hem Hukuk Fakültesi birinci sınıf öğrencileri yani hepimiz yaptıkları ikinci hamlenin ‘hukuksuz’, zaman kazanmaya yönelik bir hamle olduğunu biliyorduk. Zonguldak Vergi Mahkemesi de bilineni ilan etti; “Yol Katkı Payı garabeti ikinci kez iptal!”

Belediyede yapılan iş ve işlemlere bağladıkları ödemelerin içinde hâlâ YKP var mıdır bilmiyorum ama eğer varsa inanın ‘görevden alma’ya kadar varacak bir hukuksuzluk işleniyor demektir.

Bir yurttaş olarak, kendilerine tahakkuk gönderilen Çaycumalılara önerim; Ödemeyin! Hiçbir şekilde sizden o paraları alamazlar! Hakkınızı arayın! Teslim olmayın! Bu memlekette hukuk böylesi durumlar için var!

 

2022 BİTERKEN…

Bireysel tarihimin en yorucu yılıydı 2022! Haksız, hukuksuz, ahlaksız, içi iftiralar dolu isnatlarla boğuştum! Hastanelerle boğuştum! Adliyelerde hak, hukuk, adalet nöbetleri tuttum! Ev kiraladım, halen suyu bağlanmadı! Geçici olarak bir dostun evinde ikamet ediyorum! Daha yazmak istemediğim birçok ayrıntı var! Ancak her şeyin dökümünü yapmaya gerek yok!

2022 yılında da dimdik ayaktaydım! Dostlarımın övüncü, kem gözlerin hasmı olmayı sürdürme savaşımım hiç yavaşlamadı!

2022 yılında ülke olarak salgın hastalık, ekonomik çöküntü, hak, hukuk ve adalet travmaları başta olmak üzere bir daha görmek istemeyeceğimiz günler yaşadık.

2022 için tek söyleyebileceğim; umarım 2023 hiç de öncülü gibi olmaz!

 

ÇANTAMDAKİ İKİ SİLAH!

Uzun yıllardır çantamda iki silahla geziyorum. Biri mavi tükenmez, diğeri mürekkepli! Susturucu kullanmıyorum. Silgi mürekkebi silmiyor! Ateşe devam!

Üç bine yakın kitap, otuz beş yıllık dergi arşivim ve düzenli kullandığım bilgisayarım sürekli yararlandığım cephanemdir! İyi, doğru ve güzelin izinde sürecek olan yolculuğumda şimdilik ayaktayım! Soluğum yeterse, ahir ömrümü tamamlamadan Toplu Şiirler, Çaycuma Yazıları, Son Uçak roman dosyası ve Kısa Öyküler dosyalarımın kitaplaşmasını görmek istiyorum. Üretmeye devam!

 

İSTANBUL’A DOĞRU…

Yılbaşında İstanbul’da, oğlumuz ve gelinimizin yanında olacağız. Gülüp eğlenecek, hasret gidereceğiz! Gitmişken oradaki dostlarımı da görmek istiyorum.

Yeni yılın ilk salısında görüşünceye kadar dostça kalın. Hepinize iyi yıllar!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *