ÇAYCUMA KAR ALTINDA!

mevlut

ÇAYCUMA KAR ALTINDA

Üç otuz kuruşluk kar yağdı; tuş olduk! Çaycuma dışında yaşayan ve bu şehrin yaşam alanlarını bilmeyen üç beş kişi dışında ezici çoğunluk durumu görüyor. Çaycuma bakımsızlık ve sahipsizlikten kırılıyor. Sosyal medyada dandini yapmakla bir şeyin değiştiği yok!

Paylaşımdaki fotoğrafları 31 Ocak 2022 Pazartesi günü Çaycuma Cumhuriyet Meydanında çektim. Çaycuma’nın ahvali budur! Kendiliğinden erimeye bırakılmış karlara bakarak çözüm üretilmiş olmalı.

Tabandaki parke taşlarının çok büyük bir kısmı yerinden oynamış durumda. Bir kez daha söylüyorum, satranç oynar gibi taştan taşa atlayarak yürümeye çalışıyoruz.

Sokak lambaları kırık! Oturma gruplarının tahtaları kırık, dökük, çürük! Kırk yıl öncesinin çöp toplama yöntemi öylece sürüyor ve işler daha yavaş daha aksayarak yapılıyor. Çöp toplama alanları mezbelelik gibi!

         

Çöp toplama işini hangi kurumun yaptığını bilen varsa ve bilgilendirirse sevinirim. Bildiğim kadarıyla İstanbul çıkışlı bir firma taşeron olarak çöp taşıma işini yapıyor. O da bizim eşeği türkü çığıra çığıra arıyor! Elemanların zarar görmemesi için ayrıntılı ve fotoğraflı örnek vermeyeceğim!

Çaycuma kar altında, kimileri kâr altında! Kârınız bol olsun beyler ama bari asgarisinden hizmet verin!

 

DEVLET BAŞ VERİR Mİ?

Demokrasi, kapitalizmin ehlileştirilmiş halidir. Sermaye gene aynı sermaye, sömürü gene aynı sömürüdür. Demokraside, sosyal haklar verilerek sömürülen kesime de kimi yaşam alanları yaratılır.

Halk eğitilmiş, bilinçli ve bilgili değilse, iktidar; halkın kendini kelepçelediği bir baskı mekanizmasıdır. Böylesi durumlarda; ordu, polis, güvenlik, hukuk, devlet eliyle verilen hizmetin her türlüsü sermayenin emrindedir. Ara başlıkta sorduğum sorunun yanıtı da burada gizlidir!

Halk bilgisiz, eğitimsiz, bilinçsiz ve yaşam alt kültüründen yoksunsa, seçtiği kişilerden oluşan iktidar devlet mekanizmasını kendi çıkarları doğrultusunda kullanır.

Hal böyle olunca da devlet baş vermez!

Siz ne kadar haklı olursanız olun kendinizi koruyamazsınız.

Halk bilinçli, eğitimli ve bilgiliyse zaten o zaman üstteki yazdıklarımı uygulayacak bir iktidar gerçekleşmez.

İsveç, Norveç, Finlandiya iyi örnek, ne yazık ki Türkiye kötü örnektir.

Bu yaşıma dek halkın kendini kelepçelediği sağ iktidarlar eliyle yönetilen ülkemde, devletle karşı karşıya geldiğim hiçbir hukuksal, idari ve toplumsal davayı kazanamadım!

Hepsinde ben ve toplumsal çizgi haklıydık ama hiçbirini kazanamadık!

Ben iktidarı değil, onun yaşam alanını sağlayan eğitimsizliği, bilgisizliği ve buna bağlı kültürsüzlüğü suçluyorum! Bilimsel, laik eğitime neden karşı durulduğunu görmeliyiz! İnsanlar asgari eğitimden payını almadıkça demokrasi bir oyun olmanın ötesine gidemeyecektir!

Anımsatayım; Japonya, lise mezunu olmayan insanlara oy hakkı vermiyor!

 

YANDIM ELA GÖZÜNE

Hüseyin Çakır’ın Aman of türküsünün nakarat bölümünde yer alan dizedir kitabın adı. Kültürümüzün izlerini taşıyan bir kitaba ancak böylesi bir ad verilebilirdi.

2013 yılında, Kurgu Kültür Merkezi Yayınları’nca yayımlanan kitap yaklaşık yedi yıllık bir çalışmanın ürünüdür. Tarımsal üretimin yoğun yaşandığı 1990’lı yıllar yerini sürülüp ekilmeyen tarlalara bırakınca üretim kültürü de erozyona uğradı. Unutmak, unutulmak, unutulmaya yüz tutmak toplumsal kültürümüzün de yoksullaşması demektir. Bu kaygıyla yaptığım Çaycuma Bölgesi Gelenekleri, Sözcük ve Deyimler, Değişen Sosyal Yaşam adlı bu çalışmanın bir diğer önemli yanı da bölgemiz dilini kayıt altına almasıdır.

Yalnızca bölgemizde kullanılan ama Türkçe sözlüklerde bulunmayan, Türkçe sözlüklerde bulunan ama bölgesel farklı yan anlamlar da yüklenen, Türkçemizde bulunan ama üçüncü dördüncü anlamları yer değiştiren sözcüklerin taraması, Çaycuma dört bölgeye ayrılarak ve en az dörder yaşam alanı taranarak yapılmıştır. Dört yüz dolayında sözcük Türkçeye kazandırılmıştır!

Yandım Ela Gözüne, Çaycuma ve çevresi için yapılmış alanındaki tek çalışmadır!

Bu türden araştırma kitaplarının doğası gereği elbette ki eksiği bulunmaktadır. Gelişip zenginleşen araştırmalar için iyi bir kaynak ve çıkış noktasıdır kitap. Bu nedenle, bölgemizde yaşayan herkesin bir başucu kitabı olma özelliğindedir.

         

Çaycuma ve çevresinde yaşayan tanıdık, arkadaş ve dostlarıma sesleniyorum; bu kitabı edinerek çocuklarınıza kalıcı bir kaynak sağlayın. Ayrıca, kurum ve kuruluşlara da sesleniyorum; sizler bu türden çalışmalara destek vermezseniz yaşadığımız topraklar her geçen gün yoksullaşacaktır.

Yandım Ela Gözüne kitabı genel dağıtımda değildir. Dağıtım tarafımca sağlanmaktadır. Sosyal medya ya da diğer yollarla bana ulaştığınızda en kısa zamanda sizi kitapla buluşturacağım.

İlginize dostlukla…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *