Mevlüt Kırnapçı31 Mart 20214min1460

Bir kedi sevecenliğinde

Güzel kedi

           Bir kedi sevecenliğinde bakabilmek dünyaya ne güzeldir. Yeşil gözlerin duruluğu, kaygısız oturuşu ve mutluluğuyla! Ne güzeldir mırıltılı bir sürtünmenin verdiği huzur.

Çocukluğun dışında yaşamın hiçbir döneminde bu huzuru ve mutluluğu bulamaz insan. Yaşamın getirdikleriyle götürdüklerinin muhasebesini yapmaktan, özlemleri ve düşleri geleceğe ertelemekten bir türlü o anı yaşamaya zaman bulamaz insan.

Üretimin ve üretilenin hakça paylaşımının mutluluğunu yaşamadıkça kedi sevecenliğinde yaşama bakmak olası mıdır bilmiyorum. Ancak bilincimin bana söylediği odur ki insanın insan olmasının getirdiği en önemli güzellik üretmektir. Tarlaları sürmek, yerin altındaki değerleri yerüstüne çıkarıp insanın güzel yaşaması amacına sunmak, doğanın o doyumsuz güzelliğini duyumsamak, korumak, güzelleştirmek ve paylaşmak…

Paylaşmak! Belki insan yaşamının en gizemli sözcüğü paylaşmaktır.

Güzel bir resim yaparsınız. O resmi yaparken mutlu olursunuz. Ancak asıl mutluluk o resmin başka insanlarca da beğenilip bunun size söylenmesidir. Yani paylaşmak.

İnşaatta işçisinizdir. Sabah sekiz, akşam sekiz çalışırsınız. Emeğiniz hoyratça sömürülür. Üç otuz kuruş bile size çok görülür. İtilir, kakılırsınız. Ancak birkaç kişi çalıştığınız inşaatın önünde durup emeğinizin yansıması olan o binayı beğenip size bu beğenilerini söylediklerinizde sınırsız mutlu olursunuz.

Paylaşmak! Gerçeklik paylaşmaktadır.

Dünyaya bir kedi sevecenliğiyle bakabilmenin gizi de buradadır. Paylaşmak.

Bütün savaşların temelidir bu. Eğer paylaşmayı, kapışmak olarak görürseniz, bencilliğiniz her şeyin önüne geçmiştir! Çarpışma başlar. O paylaşma birden “Paylaşım savaşına” döner ki sonu hüsrandır!

Sevda yüklü bir kervana biner insanoğlu. Yürür yaşamın dolambaçlı yollarında ve gelir tükenişin kapısına. Ölüm şuracıktadır. Dönüp geriye yaşamının muhasebesini yapar. Avucundaki paylaşma kalıtlarıyla övünür. Gerisi hikâyedir! Lafı güzaf!

Bir kedi sevecenliğinde bakabilmektir yaşama! Bakabilmektir sizi siz eden. Kör bir göz değil, kör bir yürektir sizi öldüren. Gören yürek, gören bilinç sürükler insanlığı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *