BAŞÖRTÜ TAKIP HELALLEŞECEĞİZ; BU MUDUR?

mevlut

BAŞÖRTÜ TAKIP HELALLEŞECEĞİZ; BU MUDUR?

Helalleşme ve başörtüsü! Farkında mısınız; her ikisi de dinsel kavram! CHP, “laik” bir parti ve her fırsatta Atatürk ilkelerine bağlılığını dillendirir. Amblemi “altı ok”tur ve bu oklardan en önemlisi de “Laiklik!”tir. Ve“soldaki kitle partisi” diye; sol, sosyalist, demokrat, devrimci, ilerici kitlelerin büyük çoğunluğu CHP’ye oy verir!

Ben yurttaşım! Kimseyle helalleşmek diye bir derdim yok! Benim, “Evrensel hukuk ilkeleri kıstasında hesaplaşma” gibi bir derdim var! CHP bunu sağlamayacaksa niye var?

Ben yurttaşım! İran’da kadınlara yaşatılanı gördükten sonra, “başörtüsü” diye dillendirilen şeyin politik bir sembol olma ötesinde bir anlam taşımadığını biliyorum!

Her iki kavramın da sınıfsal bir içeriği yoktur!

Savaş, sömürü, hukuksuzluk, kabalık, toplumsal eşitsizlik almış başını gitmiş! Benim insanca yaşamak diye bir derdim var! Kim eşarp takmış, kim şapka giymiş, kim rakı içmiş… Umurumda bile değil!

CHP’nin hangi politik ve partisel çıkarlarla davrandığı bilemem. Bilmek de istemem! Üstteki söylemler, yurttaşın hiçbir sorununa çözüm değildir.

Söyleyeceklerim bu kadar. Anlayan, anlayacağını anlamıştır!

 

ÇAYCUMA ÖDÜLLERİNİN AKIBETİ NEDİR?

1 Mayıs 2019 tarihli yerel gazetelere yansıyan haber şöyleydi; “Çaycuma Belediyesi’nin bu yıl dağıtmaya başladığı “Çaycuma Ödülleri”nin Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Selçuk Özen ve Eğitimci-Yazar Hamit Kalyoncu’ya verileceği açıklandı.

Soru; “Kamu Görevlisi” ve “Eğitim Kültür” dallarında verildiği ve verileceği açıklanan ödülün 2020, 2021 ve 2022 yılında kime ve kimlere verildiğini merak ediyorum. Belediye başkanının danışmanları ya da bizzat kendisi açıklarsa kamuoyu bilgilenmiş olacak!

Bu soruma, ilgililer yanıt vermezse, önümüzdeki hafta konuyu ayrıntılı olarak irdeleyeceğim. Rahmetli Hamit Ağabeye vefasızlığınızın peşini bırakmayacağım!

 

İPTAL, İPTALDİR; APTAL DEĞİL!

Çaycuma Belediyesinin; 19 Nisan 2022 tarihli açıklaması şöyleydi; “Belediye Meclisimizce 2464 sayılı yasanın 86. maddesi uyarınca Yol Harcamalarına Katılım Payı alınmasına dair karar alınmış, bu kapsamda, Çaycuma’nın modern bir kent görünümüne kavuşmasıyla yol ve caddeler üzerindeki taşınmazlarının değeri artan 3515 mükellefe bildirimde bulunulmuştur. Mükelleflerden sadece 12 kişi/kurum, diğer bir ifade ile bin mükelleften yalnızca üçü dava açmış, mahkeme bu doğrultudaki Belediye Meclisi kararını iptal etmiştir.” (19 Nisan 2022)

Ne ilginç değil mi? AKP iktidarına yaptığımız eleştirinin daha kötüsünü CHP’li Çaycuma Belediyesi yapıyor; yüksek yargı kararına karşın, Belediye Meclisi kararı iptal edilmemiş gibi, yokmuş gibi, tamamen hukuk dışı bir davranışla (-ki bu suçtur) aynı konu ve aynı kararın devamı olarak yeni ve hukuken yok hükmünde bir karar alıp kendince yürürlüğe koyuyor.

Elbette ki yurttaşlar bu hukuk tanımazlığa karşı da gerekli davaları açtı ve eğer çok büyük bir hukuk garabeti yaşanmazsa yeniden iptal edilecektir.

Sözüm, sosyalist yancılarla CHP’li dostlarıma; Sahi siz bu hukuksuzluğun neresindesiniz?

 

“BEĞEN” TUŞU!

Sosyal medya olarak adlandırdığımız iletişim kanallarından Facebook ve Twitter’ı kullanıyorum. Twitter’dan ülke ve dünya haberlerini izlerken, facebook’tan paylaşımlarda bulunuyorum. “Bizim Çizgi İnternet Sitesi” üzerinden yayımladığım yazılarımı da bu iki iletişim hattı üzerinden ulaştırıyorum sizlere. Ayrıca aralıklarla da olsa kimi özel durumlarda paylaşımlar yapıyorum.

Beğen” tuşuna basıyor olmanın bile kamusal bir tehdit ve sorgulama nedeni olduğunu şaşırarak ve ibretle izliyorum.

Bir paylaşımımı beğenen dost diyor ki; “Hocam, senin yazının altındaki ‘Beğen’ tuşuna bastım, ‘Sen Kırnapçı’nın yazısında yazılanları onaylıyor musun da beğen tuşuna basıyorsun?’ diye sorgulandım!”

Yahu, bu kaçıncı? İnsanları böyle mi susturacaksın?

Yancı ve şakşakçılara on puanlık bir soru; İlgili şahıs, bugüne dek sizin herhangi bir paylaşımınızın altındaki “Beğen” tuşuna bastı mı? Yanıt; “Hayır!” “Beğen” tuşuna basarak beğendiğiniz, sizi beğenmez! Ve siz buna müstahaksınız! Daha ne diyeyim ben size?

Siz onu beğenirsiniz; o kendini!

 

SÖZÜ IRAZCA NİNE’YE VERELİM!

Erlik varlığınan. Emme dur bakalım. Çıranın özü var, baharın yazı var. Yazın da güzü var. Hele bir güz gelsin!” (Irazcanın Dirliği-Fakir Baykurt)

Evini temiz tut; konuk gelir. Kendini temiz tut; ölüm gelir!” (ID-FB)

Düşmanı kazanması kolay, gütmesi zordur!” (ID-FB)

Arpalar gevreyince, orak pahaya çıkar!” (ID-FB)

 

PUTLARINIZ!

Lat (Otorite), Uzza (Güç), Menat (Para) – Necm Suresi/19-20. Ayetler.

Putlarınız; kötülüğünüzdür! Yapıp ettiklerinizi; İyi, Güzel ve Doğru olarak bize kakalamaya reklâmlarınızın gücü yetmez. Bel altı-bel üstü, görünen-görünmeyen, bilinen-bilinmeyen pislikleriniz gün yüzüne çıktıkça deşifre olmanız hızlanacak!

“Bu salondakilerin ‘büyük bir kısmı’ demokrat, aydın ve entelektüeldir!” cümlesinde, kendini ‘büyük bir kısmı’ içine koyarak alkışlayanlara sözüm odur ki, “Aşağılandığınızı görmüyor musunuz?

O aşağılayıcı cümleyi misliyle iade ediyorum!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *